Dlaczego meble na zamówienie ?

KATEGORIA / Jakość AUTOR / Robert DATA / 31 marca 2014

Na rynku mebli i wyposażenia wnętrz obserwowane jest postępujące rozwarstwienie. Z jednej strony rynek zalewany jest tanimi meblami (np. Szwecja) z drugiej mamy kuszące designem i jakością, luksusowe meble przeznaczone na skrajnie odmienną kieszeń. Przed podjęciem pochopnej decyzji polecamy się zastanowić nad następującymi kwestiami:

TANIE MEBLE – Są dobrym pomysłem w sytuacji, gdy kupującemu bardzo zależy na jak najniższej cenie oraz jednocześnie godzi się na krótką trwałość i konieczność wymiany mebli niekiedy już po roku użytkowania. Krótka trwałość nie jest zwykle winą niewłaściwej konserwacji lecz jakości zastosowanych materiałów. Do produkcji często stosowane są gatunki drzew, których jeszcze kilkadziesiąt lat temu nikt by nie zastosował ze względu na ich słabą wytrzymałość, odporność na zmiany temperatur i inne czynniki.

Należy również zwrócić uwagę na aspekt ekologii. Niestety takie meble nie składają się wyłącznie z naturalnych składników a po ich zużyciu najczęściej nie są przetwarzane – a zatem stanowią duży problem w obszarze ochrony środowiska. Nie bez znaczenia dla środowiska jest również konieczność produkcji nowych egzemplarzy, ich transportu a nawet wycieczki Klienta po nowy egzemplarz do sklepu.

MEBLE EKSKLUZYWNE („DROGIE”) – Oto druga strona medalu. Wspaniale zaprojektowane, bardzo dobrze wykonane i jeszcze lepiej zaprezentowane. Przeszkadza jedynie cena, która nie każdemu konsumentowi pasuje do prezentowanego produktu. Dobra wiadomość jest taka, że w wielu przypadkach przeczucie konsumenta jest słuszne a produkt nie jest wart swej ceny. Poprzez stwierdzenie „nie wart swej ceny” nie mamy na myśli oczywiście pracy artystycznej projektanta ani ewentualnej ekskluzywności marki a jedynie wskazujemy, że ceny tych produktów często nie są odzwierciedleniem kosztów użytych w nich materiałów oraz włożonej w nie pracy.

MANUFAKTURA – Alternatywa, która na rynku jest od zawsze i ma się świetnie. Mali producenci od wielu lat doskonalący swoje warsztaty oraz techniki wytwarzania bez trudu realizują projekty z najwyższej półki. Wytwarzane meble zwykle są trwałe, gdyż niewielki przedsiębiorca nie może sobie pozwolić na nadszarpnięcie opinii – większość jego Klientów przychodzi z polecenia lub po prostu wraca wielokrotnie z kolejnymi projektami. Wytwarzane produkty nie są najtańszymi na rynku, jednakże charakteryzują się bardzo dobrym stosunkiem jakości do ceny, są trwałe jak meble z najwyższej półki i jednocześnie przyjaźniejsze dla środowiska naturalnego. Część Klientów niechętnie podchodzi do idei zamówienia mebli ze względu na trudności w podjęciu decyzji estetycznych – przecież nie każdy ma zmysł do projektowania wnętrz. Sprawa staje się łatwiejsza gdy Klient zdecyduje się na pomoc projektanta wnętrz lub znajdzie na rynku mebel, który będzie podobny do oczekiwanego. Klienci bywają zdziwieni, gdy po wycenie manufakturzysty okazuje się, że mogą mieć mebel z grupy ekskluzywnych w cenie niższej o 30% a nawet 50% mając jednocześnie możliwość wprowadzenia niemal dowolnych zmian w projekcie.

©2016 ManageIT